Od zákazníka Soren Alba: TOP 10 nejlepších filmů o chladných zbraních
Dobrý den. Mám tady pro vás úplně nový článek na téma chladných zbraní. V mnoha svých předchozích článcích jsem u různých chladných zbraní zmiňoval filmy, ve kterých tyto zbraně můžeme vidět. Ale filmů o chladných zbraních a bojových uměních je mnoho a každý člověk má v kruhu svých oblíbených filmů jen několik. Jaké takové filmy jsou nejlepší z mého hlediska? Pečlivě jsem porovnal všechny filmy o bojových uměních a chladných zbraních, které znám, a sestavil jsem žebříček podle mě těch nejlepších filmů na toto téma. Aby to bylo zajímavější, začneme od čísla 10 a postupně se dostaneme až k číslu 1. Ve většině těchto filmů se vyskytují zbraně, které jsou v nabídce chladnezbrane.eu. Přeji vám příjemné čtení.
10. místo: G. I. Joe 2: Odveta
Přísně tajná vojenská organizace G. I. Joe pomáhá chránit mír ve světě. Když všechno ostatní selže, tato elitní jednotka ne. S touto jednotkou však soupeří temná organizace Kobra, která má s G. I. Joe nevyřízené účty. Po překvapivém a lstivém útoku zbude z organizace G. I. Joe jen několik odvážných mužů a žen, kteří musejí vymyslet způsob, jak zastavit Kobru a zachránit svět, než bude pozdě.
Tento film je pokračováním úspěšného akčního filmu „G. I. Joe“ z roku 2009. Je to sice film, ve kterém se používají převážně moderní technologie a střelné zbraně, ale každá ze znepřátelených stran má i několik ninjů, kteří kromě střelných zbraní používají i chladné zbraně. Jedná se o samurajské a ninja meče (katany), vrhací hvězdice (hira shurikeny) a vrhací nože (bo shurikeny). Jelikož je to film o bojových uměních a zbraních, o akční scény zde není nouze. Pro milovníky chladných zbraní jsou asi nejlepší rozhodně souboje ninjů, při nichž se používá japonské bojové umění ninjutsu. Dojde zde i na několik impozantních soubojů mezi dvěma dávno znepřátelenými bojovníky: Snake Eyes vs Storm Shadow.
Dobrý film, ale většinou se v něm používají střelné zbraně a moderní technologie. Ninjové a chladné zbraně zde hrají víceméně vedlejší roli, proto tento film obsadil 10. místo.
9. místo: Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň
Dobrodružný fantasy film o čtyřech dětech, které se pomocí kouzelné skříně dostanou do magické říše Narnie, kterou ale ovládá zlá Bílá čarodějnice. Děti se spojí s obyvateli Narnie, včetně moudrým lvem Aslanem, aby společně svedli s čarodějnicí bitvu, která rozhodne o budoucnosti Narnie i životech všech jejích obyvatel.
V tomto filmu dojde k několika bitvám, především na konci filmu. Jsou zde sice mýtické bytosti, kouzla a čarodějnice, ale obě strany používají chladné zbraně. K vidění jsou tady především rytířské meče, dýky a samozřejmě i luky a šípy. Některé z těchto zbraní jsou obyčejné, jiné však mají magické vlastnosti. Bojové scény nadchnou rozhodně každého, kdo se zabývá chladnými zbraněmi a bojovými uměními.
Velká bitva o Narnii je vizuálně skvělá, ale většinu filmu tvoří především dobrodružství a objevování kouzelného světa, proto se tento film umístil na 9. místě.
8. místo: Letopisy Narnie: Princ Kaspian
Pokračování prvního filmu o Narnii. Rok poté, co se Petr, Edmund, Zuzana a Lucie vrátili z Narnie zpátky do našeho světa, jsou opět kouzlem přeneseni do kouzelné říše, kde však mezitím uběhlo 1300 let. Za tu dobu byla Narnie obsazena armádou pirátů, kteří vedou válku s původními obyvateli Narnie. Děti musejí nalézt své přátele, sjednotit obyvatele Narnie a společně s následníkem trůnu, princem Kaspianem zachránit Narnii před krutým lordem Mirazem.
Stejně jako v prvním filmu se i zde vyskytují chladné zbraně, především dlouhé rytířské meče. Dále jsou tady rapíry (které používají mluvící myši), dýky a také luky a šípy, kuše a samostříly. Oproti prvnímu filmu je zde však více bojových scén a dojde zde ke dvěma velkým bitvám. Tou první je pokus o dobytí hradu a tou druhou je pak závěrečná bitva.
Díky četnějším bojovým scénám se druhý díl Narnie umístil na 8. místě.
7. místo: Hunger Games
V daleké budoucnosti jsou Spojené státy americké zničeny. Na jejich místě se rozkládá země Panem, který je rozdělen na bohatý Kapitol a třináct chudých krajů. Aby si Kapitol vynutil poslušnost všech krajů, jsou každý rok pořádány Hladové hry, zvrácená reality show, ve které musí 24 chlapců a dívek bojovat na život a na smrt. Dívka ze 12. kraje Katniss Everdeenová se do turnaje přihlásí, aby zachránila život své mladší sestře. A jak boj probíhá a počet protivníků se snižuje, Katniss musí stále více a více bojovat, aby přežila. A aniž by to tušila, stane se díky své odvaze a vytrvalosti symbolem revoluce, která může přinést všem krajům svobodu.
Jak jsem zmínil v několika svých předchozích článcích, ve filmové sérii „Hunger Games“ se to chladnými zbraněmi jen hemží. Narazíme tu téměř na všechno. Objevují se zde meče, nože, bojové srpy, oštěpy, vrhací nože, tomahawky, trojzubce, luky a šípy… Zbraní, které se v těchto filmech objeví, je velmi mnoho. Nejvíce bojových scén a používání zbraní lze však vidět v prvním filmu. Některé postavy v tomto filmu zacházejí s chladnými zbraněmi opravdu skvěle. Dva příklady za všechny: hlavní hrdinka Katniss při střelbě z luku trefí veverku vždy do oka, a jedna z jejích soupeřek vrhá noži tak dobře, že se na vzdálenost až deset metrů trefí své protivníky vždy přímo do srdce.
Díky různorodým chladným zbraním, počtu bojových scén a za dovednosti se zbraněmi se „Hunger Games“ dostaly na 7. místo v mém žebříčku.
6. místo: 300: Bitva u Thermopyl
Akční dobrodružný fantasy film natočený podle skutečné bitvy, která se odehrála v roce 480 před naším letopočtem. Perská říše v čele s králem Xerxem hodlá rozšířit své území a ovládnout Řecko. Když posel donese k branám Sparty ultimátum, spartský král Leonidas svolá své nejvěrnější bojovníky a vydá se s nimi do boje proti Peršanům. Jejich bojištěm se stanou Horné brány v průsmyku Thermopyly. Následující bitva rozhodne o osudu Řecka. Xerxes disponuje milionovou armádou, proti němu stojí Leonidas a 300 Sparťanů…
Na tomto filmu zajímavé, že se zde řečtí válečníci ocitají v situaci, ve které připadá na jednoho Sparťana minimálně 3 000 nepřátel, vezmeme-li v úvahu velikost perské armády. O pořádné bojové sekvence zde tedy absolutně není nouze. Sparťané používají v boji proti perským hordám především proslulé spartské meče, dále kopí a oštěpy. Nepřátelští Peršané zase používají arabské meče, válečné sekery, luky a šípy, starověké výbušniny a dokonce i obrněné slony a nosorožce. Nutno dodat, že Sparťané zde používají starověkou verzi řeckého bojového umění Pankration. A ještě taková zajímavost: jenom král Leonidas v tomto filmu zabije celkem 33 bojovníků, jednoho posla a jednoho vlka. Mnoho dalších nepřátel potom ještě srazí svým štítem.
Díky četnosti bojových scén a množství bojovníků se film „300“ dostává na 6. místo.
5. místo: Kung Fu Panda 2
Animovaná komedie, která je pokračováním filmu „Kung Fu Panda“. Pandí hrdina Po se stal Dračím bojovníkem a společně s Pěti postrachy (Tygřicí, Zmijí, Jeřábem, Kudlankou a Opičákem) ochraňují Údolí míru. Ale mír netrvá věčně. Albínský páv Lord Shen spolu se svou armádou krvežíznivých vlků vytvořil mocnou zbraň, s jejíž pomocí chce zničit kung-fu a získat vládu nad celou Čínou. Po a Pět postrachů se tak vydávají zachránit Čínu před největším padouchem, jakého kdy poznali.
„Kung Fu Panda 2“ je film, který ve mně vzbudil zájem o vrhací zbraně. Můžeme zde vidět, jak s vrhacími zbraněmi, především noži, mistrovsky zachází Lord Shen. Dále se v tomto filmu používá několik druhů mečů, vrhací lano, válečné kladivo a Lord Shen navíc nosí na svých nohách bojové drápy, podobně jako to můžeme vidět ve filmu „Legenda o sovích strážcích“. Co se týče bojových umění, používá se zde několik různých stylů Kung-fu (styl tygra, hada, jeřába, kudlanky a opice), je zde však i jedna vzácná forma kung-fu: Cai Li Fo. To je forma kung-fu, při níž se v boji používá kovový vějíř. Jelikož je Shen páv, slouží mu jako vějíř peří jeho ocasu.
Díky mistrnému zacházení s vrhacími zbraněmi a velmi vzácnému bojovému umění, kterým zde Lord Shen zazářil, se film „Kung Fu Panda 2“ dostal na 5. místo.
4. místo: 47 róninů
Japonsko na počátku 18. století. Mír v této tajemné říši udržují samurajové, mistrové meče, kteří jsou oddáni svému vládci až do smrti. Pokud samuraj svého vládce ztratí či zklame, stane se róninem - samurajem bez pána. Ztratí tak svoji čest, a jeho postavení ve společenském žebříčku středověkého Japonska tomu odpovídá. Ještě mnohem níž pak stojí lidé smíšené krve, mezi které patří osamělý Kai, napůl Japonec a napůl Brit. Díky svým mimořádným bojovým schopnostem je vzat na milost bývalým samurajům, jejichž pán Asano se stal obětí spiknutí, v jehož čele stojí zákeřný Lord Kira. Róninové chtějí pomstít svého pána, ale jsou v početní nevýhodě. Armáda Lorda Kiry čítá tisíce samurajů, róninů je spolu s Kaiem jen 47. A i kdyby uspěli, bude to pro ně znamenat smrt… Dobrodružný fantasy film inspirovaný skutečným příběhem.
První film v našem žebříčku, který je čistě o Japonsku a samurajské kultuře. Můžeme zde vidět princip kodexu Bušidó, rituální sebevraždy a především věrnost a spravedlnost až do konce. Samurajové a róninové používají ve filmu výhradně samurajské meče, ať už obyčejné nebo magické od lesních démonů, a během boje používají bojový styl kendo. Tohle je jeden z mála filmů o Japonsku, ve kterém se samurajské boje nepodobají kung-fu nebo ninjutsu. A také tu můžeme vidět luky a šípy. Jedna technická zajímavost: některé šípy byly pro tento film vyrobeny v muzejní kvalitě, aby více přiblížily dobu (rok 1701).
Díky věrohodnosti bojových technik se tento film dostal na 4. místo. Dostáváme se do finále!
3. místo: Poslední vládce větru
Čtyři národy, jeden osud. Svět, v němž žijí lidé schopni ovládat přírodní živly, se ocitl v temnotě. Dříve žily národy Větru, Vody, Země a Ohně v míru. Tento mír byl ale narušen, když Ohnivý národ vyhlásil všem ostatním válku. Jedinou nadějí na ukončení války se stává mladík Aang, který je posledním Avatarem, člověkem schopným ovládat všechny čtyři živly. S pomocí svých věrných přátel se vydává na cestu, při níž bude muset čelit armádě Ohnivého národa, a také vyhnanému následníkovi trůnu, princi Zukovi.
Tento film se od ostatních na mém žebříčku liší tím, že zde dominují především bojová umění a jejich použití, než chladné zbraně. Mimochodem jsem se díky tomuto filmu začal věnovat bojovým uměním. Sice zde můžeme vidět různé meče, včetně „motýlích mečů“, které používá princ Zuko, ale důraz se zde klade na elegantní bojová umění. Sice v těchto filmech slouží bojová umění i k ovládání přírodních živlů, ale vycházejí z reálných čínských bojových umění: Baguazhang pro ovládání větru, Tai-chi pro vodu, Hung ga pro zemi a Kung-fu pro ovládání ohně.
Díky propracovanosti bojových umění se „Poslední vládce větru“ dostal na 3. místo.
2. místo: Legenda o sovích strážcích
Mladý soví kluk Soren je fascinován legendami o Strážních Gahúlu, skupině sovích rytířů, kteří bojovali za záchranu a svobodu všech druhů sov proti zlým Čistým. Ti věří, že jsou nadřazená rasa a ostatní sovy jsou hodny pouze sloužit. Když je Soren se svým bratrem Kludem zajat Čistými, musí vymyslet, jak utéct na svobodu. S pomocí několika dalších odvážných sov se vydává najít Strážce, kteří jsou jedinou nadějí na záchranu sovích království. Na cestě za legendou se nakonec stane její součástí.
V článku o tom, jak se zabývám chladnými zbraněmi, jsem se zmínil, že tohle je můj nejoblíbenější film. Je to film, který dal mému životu smysl a zároveň ve mně vzbudil zájem o chladné zbraně. Sovy v tomto filmu používají jako zbraně takzvané „bojové drápy“, což jsou chladné zbraně, které si sova nasadí na pařáty. Je to taková soví obdoba mečů. Něco podobného používali i ninjové - drápy, které se nasazovaly na ruce. Jelikož se boje odehrávají ve vzduchu, můžeme zde vidět velmi elegantní bojový styl sov, jakési soví kung-fu.
Díky fantasy boji a mému osobnímu významu se tento film dostal na 2. místo žebříčku. Jaký film obsadil 1. místo?
1. místo: Poslední samuraj
V roce 1876 zuří v Japonsku občanská válka. Skupina samurajů vedená Lordem Katsumotem zastává názor, že japonská společnost se modernizuje příliš rychle, což je pro obyvatele Japonska škodlivé, a vede proto vzpouru proti císaři. Na výcvik armády, která má vzpouru potlačit, je najat bývalý americký kapitán Nathan Algren. Ačkoliv je císařská armáda vyzbrojena puškami a má velkou početní převahu, samurajové s luky a šípy ji velmi rychle přemůžou a kapitán Algren padne do jejich zajetí. Jak však postupem času poznává jejich kulturu a styl boje, přidá se na jejich stranu. A brzy bude po boku samurajů stát ve velkolepé bitvě.
Ve filmu „Poslední samuraj“ velice dobře poznáme životní styl japonských samurajů a přiblíží se nám i jejich bojový styl. Samurajové zde odmítají používání střelných zbraní, takže zůstávají u tradičních japonských mečů - katan. Bojové umění, které samurajové používají, se nazývá kendo, což je umění boje s japonským mečem. Rovněž používají i luky a šípy. Samurajové však nejsou jediní bojovníci, kteří se v tomto filmu objeví. Jsou zde i ninjové, kteří dostanou za úkol samuraje zabít. Ti používají vrhací nože a hvězdice, kusarigamy, ninja meče a bojové drápy na rukou. Jejich bojovým uměním je ninjutsu. A samozřejmě jsou zde velkolepé bitvy mezi samuraji a japonskou císařskou armádou.
Bitvy s tisícovkami bojovníků, pohled na život očima samuraje, oddanost tradicím a nejlepší umění boje s meči všech dob… To jsou důvody, proč se „Poslední samuraj“ ocitl na 1. místě v mém žebříčku.
Doufám, že se vám tento žebříček 10 nejlepších bojových filmů líbil. Každý člověk má však svůj vlastní vkus, takže žebříček někoho jiného se od toho mého může lišit. Někomu se tento žebříček líbit může, někomu jinému ne. Ale myslím si, že co se týče filmů o chladných zbraních a bojových uměních, mám dobrý vkus.
Autor článku: Soren Alba