KUNG FU FILMY – LEGENDÁRNÍ ZBRANĚ

Jistě si vzpomínáte na papírové obaly DVD nosičů, na nichž se nejčastěji objevovaly názvy jako: Nepřemožitelný Shaolin, Cesta draka či Legenda o opilém mistrovi. To, na co jste se jako malí či velcí kluci dívali a co vám nemusím příliš připomínat, byly nezapomenutelné a legendární KUNG FU filmy.

Tento subžánr akčního filmu pochází jak jinak, než z Číny. Filmy o bojovém umění se v Číně začaly natáčet ve 20. letech minulého století a nazývaly se pod pojmem „WUXIA“, což doslovně znamená „váleční hrdinové“. Tento pojem však sahal daleko před vynález filmové kamery. Původní příběhy wuxia se zaznamenávaly buď jako psané fantasy romány, čínské komiksy (mànhuà), čínská opera a později filmy, televizní seriály nebo videohry.

Mezi filmy „wuxia“ a „kung fu filmy“ jsou patrné rozdíly. Zatímco wuxia vypráví fantasy příběhy o bájných hrdinech, kde se hojně využívají efekty létání, neuvěřitelné výskoky do výšek a podobné nadlidské akrobacie, tak kung fu filmy zaujímají více realistický pohled na věc. Dávají do popředí tradiční způsoby boje a veškeré doprovodné používání lan a kaskadérských kousků se spíše maskuje, aby je nikdo neprokoukl, přičemž wuxia je dává na odiv.

Největší nárůst filmů o bojovém umění přišel se založením hongkongského filmového studia Shaw Brothers. Tato společnost vyprodukovala během své zlaté éry (60. a 70. léta) přibližně 1 000 filmů, z nichž některé se staly nejpopulárnějšími čínskými filmy téhož období.

Vytvořila hned několik filmových asijských hvězd, které dobyly svět. Mezi nejznámější patří Jackie Chan, Gordon Liu, Sammo Hung či Jet Li.

Největší filmovou modlou v oblasti kung fu filmů byl jednoznačně velikán jménem Bruce Lee (1940-1973). Jako první asiat se dokázal plně prosadit na západní polokouli. Před ním hráli asiaté ve filmech malé, záporné či komediální role a nikdo je nebral vážně. Bruce si předsevzal, že musí tyto zdi předsudků zbořit a také se mu to povedlo. Vytvořil vlastní systém bojového umění „Jeet Kune Do“, které se stalo předobrazem moderního smíšeného bojového umění MMA. Bohužel jeho životní dráha nabrala během několika let příliš rychlé obrátky a to byl zřejmě pro Bruce rozsudek smrti.

V průběhu tří let dokázal natočit čtyři legendární kung fu filmy. Pátý film, „Hra smrti“ bohužel dokončit nestačil. I přesto, že se dožil pouhých 32 let, dokázal redefinovat kung fu žánr, propojit filozofii východu a západu a vytvořit kult osobnosti, ke které se umělci, sportovci a myslitelé odkazují dodnes.

 Připomeňme si jeho nejslavnější výrok, pronesený v televizním rozhovoru „The Piere Breton show“ v roce 1971.

„ Vyčistěte si hlavu. Zapomeňte na svůj tvar a podobu. Jako voda. Když ji nalijete do hrnku, stane se z ní hrnek. Když do láhve, stane se z ní láhev. Když do konvice, stane se z ní konvice. Voda může plynout nebo může ničit. Buďte voda, příteli.“

 Slavné zbraně kung fu filmů…

 FIST OF FURY – Pěst plná hněvu (1972) – hlavní role – Bruce Lee

Proč nezačít rovnou s legendou. V tomto filmu, který se zabývá konfliktními vztahy mezi Japonci a Číňany nám Bruce poprvé předvádí úžasně praktickou zbraň nunchaku „nunčaky“. Jihovýchodní zbraň, jejíž původní účel byl nejspíš podobný našemu „cepu“, tedy nástroji určený k mlácení tamních plodin jako rýže nebo sojové boby. Později se z nunčaků stala zbraň a ukázala se jako velice efektivní pro boj z blízka.

Jedná se o dva, stejně dlouhé obušky, většinou dřevěné, které jsou spojeny buď řetězem nebo provazem. Tréninkem si procvičíte šikovnost vašich rukou a posílíte motoriku a střed těla. Není třeba si dělat obavy z případného zranění. Nunčaky nabízíme i měkčené. :-) 

WO HU CANG LONG –  Tygr a drak (2000) – režie – Ang Lee

Tento romantický, fantasy příběh, zasazen do staré Číny je příkladným úkazem, že i v moderních kung fu filmech nádherně funguje splynutí „xuxia“ a kung fu filmu. Epický příběh si v roce 2001 vysloužil čtyři ceny filmové akademie „Oscary“ (Zahraniční film, kamera, hudba, výprava).

Zbraň, na kterou si poukážeme, je šavle hlavní hrdinky.

Nejpoužívanější zbraň v kung fu filmech. Wushu DAO.

„Dao“ v obecné čínštině znamená meč, nůž nebo čepel. Jedná se o zakřivený meč s jedním ostřím,         který se směrem ke špičce rozšiřuje. V průběhu let se tato starodávná zbraň stala součástí výcviku v bojovém umění Wushu. Čepele tréninkových mečů jsou pružné a lehké, ale rozhodně neztrácí svůj tradiční a originální vzhled. Od nás si můžete pořídit velmi věrnou repliku tohoto meče od výrobce, který se výrobou tradičních čínských zbraní zabývá po staletí.

  1. KOMNATA SHAOLINU (1978) – hlavní herec – Gordon Liu

 

Snímek, který své kouzlo nikdy neztratí. Kdo se chce začít věnovat bojovému umění, musí zhlédnout tento skvost, který ho nabudí k tréninku svého těla od základu, stejně jak nám to ukazuje hlavní hrdina San Té, který se stal symbolem naděje pro utlačované dělníky. Ve filmu se uvidíme opravdu mnoho zbraní. Nejzajímavější je Trojitá hůl „SANSETSUKON“, jelikož hlavní hrdina jí sám náhodně stvořil při tréninku s jinou, primitivnější zbraní.

Trojitá hůl je tak trochu „vyšší dívčí“ nunchaku. Začátky s touto zbraní jsou velmi nesnadné, ale až zjistíte, jak se zbraň chová a že mnoho technik si lze vypůjčit od klasické hole nebo právě z nunchaku, budete absolutně nepřemožitelní. Můžeme vám nabídnout hned dvě varianty téhle zbraně. Dřevo nebo kov? :-)

KILL BILL VOL. 1 & VOL. 2 (2003 – 2004) – režie – Quentin Tarantino

Jeden z nejlepších akčních filmů s bojovým uměním moderní doby. Režisér Tarantino si chtěl sáhnout na dno svých schopností a natočit filmy, které budou odkazovat na westerny, samurajské filmy a samozřejmě kung fu filmy a povedlo se mu to na plné čáře. Film je doslova přeplněn odkazy na jiné snímky, ať už jde o příběh, repliky, kostýmy apod.

 

Žlutý kostým nevěsty je například odkaz na nedokončený film Bruce Leeho „Hra smrti“. Další zajímavost je, že ve filmu má slavný herec Gordon Liu, kterého už známe, dvojroli. V prvním díle hraje šéfa gangu Šílené osmaosmdesátky a ve druhém díle hraje legendárního mistra Pai Meie.

Není třeba pochybovat, že film se točí okolo samurajského meče. Slavné a nesmrtelné katany jsou v těchto snímcích opravdu žhavé zboží, obzvlášť katana hlavní hrdinky Beatrix Kiddo.

IP MAN 3 (2015) – hlavní herec – Donnie Yen

Legendární mistr Wing Chun, který byl mistrem Bruce Leeho se v roce 2008 dočkal prvního filmového zpracování. Díky obrovskému úspěchu a popularitě se již natočily tři další pokračování a jeden prequel. Ve filmech o tomto bojovníkovi se objevili slavné osobnosti jako slavný boxer Mike Tyson nebo skutečný syn mistra Ip Mana, Ip Chun.

Ve třetím díle nás mohla mimo jiné uchvátit bojová scéna s využitím Motýlích mečů.

Tato párová zbraň je základní výbavou, zejména v bojovém odvětví Wing Chun. Díky jednoduchým manévrům lze tuto zbraň používat jako efektivní prodloužené ruce. Využívají se techniky pro blokování, ale také k sekání. Záštita meče také může posloužit jako boxer, když není potřeba využít smrtící potenciál zbraně. Zakončení záštity umožňuje stejné pohyby jako se zbraní SAI.

Nosily se v pochvě vedle sebe, aby to vypadalo, že bojovník má pouze jednu zbraň. Její tvar také vybízel ke skrytému nošení v rukávu nebo ve vysoké botě.

Budeme rádi, když se zblízka podíváte na obrázky našich motýlích mečů a posoudíte, jestli vypadají stejně jako z filmu Ip Man 3 nebo jsou v něčem jiné.

V dnešní době jsou kung fu filmy spíše vzpomínkou na žánr, který dominoval ve světě akčního filmu v 60. až 80. let 20. století. Ale rozhodně se nejedná o mrtvý žánr. Dokazuje to například komerčně úspěšný film MULAN z roku 2020 od studia Disney nebo všemi známá KUNG FU PANDA.

Snad se i v dalších letech setkáme s dalšími filmy, které budou odkazovat na tisíce let starou tradici kung fu a poukážou na důležité hodnoty jako je harmonie, cesta ke klidu a sebepoznání.

 

Zdroje obrázků…

Bruce Lee a nunchaku - https://www.csfd.cz/film/25043-pest-plna-hnevu/galerie/?type=1

Michelle Yeoh a meč - https://cz.pinterest.com/bemcelroy/michelle-yeoh/

Gordon Liu a sansetsukon - https://easternminute.com/review/movie/the-36th-chamber-of-shaolin/

Kill Bill kostým - https://www.csfd.cz/film/43483-kill-bill/galerie/strana-3/?type=1

Bruce Lee kostým - https://www.csfd.cz/film/25037-hra-smrti/galerie/strana-2/?type=5

Ip man 3 - https://www.csfd.cz/film/310299-ip-man-3/galerie/strana-4/?type=1

Produkty - https://www.chladnezbrane.eu/

                                                                                                                                                                                          Napsal: Pavel Holub 2021