Světelné meče

Světelný meč:

Světelné meče jsou zbraně, které se prve objevili ve filmové sáze Star Wars (Hvězdné války), kterou vymyslel legendární režisér George Lucas. Tuto zbraň nosívali převážně Rytíři Jedi, později pak i Sithové, což jsou temný opak Jediů. Prvním nositelem světelného meče ve filmovém zpracování byl Obi-wan „Ben“ Kenobi, rytíř Jedi, jenž žil ve vyhnanství na písečné planetě Tatooine a kde začíná příběh hlavního hrdiny Luka Skywalkera, který se později též stane nositelem Světelného meče.

               George Lucas                                Ben Kenobi

                                George Lucas                                                                                           Obi-Wan "Ben" Kenobi

Světelný meč se však v historii objevil již dříve, než se odehrál filmový příběh. První světelný meč byl vyroben Rytíři Jedi roku 15500 PřBY  (Před Bitvou o Yavin). Dříve Jediové užívali různé druhy zbraní. První světelné meče procházeli několika vylepšeními, neboť první kusy měli problémy se stabilitou a dobíjením energie. Tento problém však vyřešili až Sithové a díky jejich vylepšení, jenž zdokonalovalo převážně energetické nedostatky,  vznikly světelné meče jenž známe nyní. Dříve Sithové užívali převážně obyčejné meče, nebo vybročepele, později se též chopili světelných mečů a to převážně s rudou čepelí. Tuto tradici později přerušil Exar Kun, padlý Jedi, jehož následovníci užívali své původní meče různých barev. Později se však tato tradice vrátila a Sithové se opět oháněli rudou čepelí.

Exar Kun

Exar Kun

Barva čepele a krystaly:

Stejně jako bylo více hodností rytířů Jedi, i světelné meče měly několik různých druhů. Např. klasický světelný meč s jednou čepelí, oboustranný světelný meč, vyrobený Exar Kunem, či krátký světelný meč. Meče se také lišily svou barevností. Za Staré republiky se podle barvy meče se také dala rozeznat hodnost rytíře. Modrý meč nosívali převážně Ochránci Jedi, jenž se specializovali na boj s mečem. Jedi konzulové nosívali meč se zelenou čepelí, tito Jediové se zaměřovali převážně na schopnosti Síly. Stráž Jedi nosívali meče žluté barvy, tito Jediové byli střední cestou mezi Ochráncem a Konzulem. Později však toto pravidlo přestalo platit a většina Jediů nosila modré a zelené čepele. Někteří Jediové však užívali i oranžové a fialové čepele a to až do pádu Řádu Jedi, způsobeného Anakinem Skywalkerem.

Classy

                                           Ochránce Jedi                  Konzul Jedi                         Stráž Jedi                                Sith

Barvu čepele zajišťoval krystal, jenž byl tou nejdůležitější součástkou při výrobě světelného meče. Každý krystal je jedinečný a dle legendy si vybírá svého majitele. Každý učedník Jedi však musel svůj krystal najít a prokázat že je ho hoden. Později tak mohl vytvořit svůj světelný meč. Syntetické krystaly, jenž byly převážně oblíbené uživateli temné strany, byly naplněny negativní energií jejich stvořitele, díky čemuž jejich krystal získal červenou barvu. Většina Sithů tudíž měla karmínové světelné meče. I když někteří měli meče podobné barvy jako je oranžová nebo purpurová. Někteří Sithští lordi však nosívali meče fialové barvy. Nejznámějším nositelem je např. Darth Revan nebo Darth Bane. 

Revan a Bane

                                                                Darth Revan                                                           Darth Bane

Repliky a hračky:

Filmová sága Star Wars se stala velice oblíbenou a díky tomu vznikly hromady sběratelských předmětů, mezi které patřily i Světelné meče, jenž byly vyrobeny jako hračky, převážně z umělé hmoty, které byly obdařeny zvukovými efekty a schopností ustát náraz. Pro starší sběratele však byly vyráběny světelné meče s kovovou rukojetí, propracovanými detaily ovšem čepel byla vyrobena z plastového tubusy, jenž byl zevnitř vyplněn světelnými diodami.  Jednalo se však pouze o výstavní kusy, které nebyly přizpůsobeny ke kontaktnímu šermu. Nejznámějším výrobcem těchto replik je firma Hasbro, která tyto repliky vyrábí do dnes.

         Hračka lightsaber  Repliky

Existují však i funkční repliky, které jsou uzpůsobené ke kontaktnímu šermu. Jedná se o meče, jenž mají buď originální design nebo design dle filmové předlohy. Tyto meče se vyrábějí ve 2 verzích, zvaných RGB a Neopixel.

Světelný meč RGB:

Tento druh kontaktních světelných mečů je levnější verzí. Základem jeho funkce je silná žárovka, která se skrývá uvnitř rukojeti meče. Ta je zdrojem světla, které prochází vnitřkem dutého tubusu. Samotný tubus však neskrývá žádné speciality a sám o sobě nic nedělá. Veškerou práci obsluhuje rukojeť, ve které se skrývá pohybový senzor a další překvapení v podobě zvukových módů, barevných variacích atd.

Světelný meč Neopixel:     

Jedná se o finančně nákladnější variantu světelných mečů, která proti svému dvojčeti RGB vyniká v pokročilé technologii. Na rozdíl od dutých RGB tubusů, tubus neopixelu je vyplněn letkami po celém svém vnitřku, čímž navyšuje svou svítivost a oproti RGB je jeho světlo plnější a jasnější. Neopixelový meč nefunguje na principu žárovky, uvnitř rukojeti místo ní najdeme přípojku, do které zasuneme tubus, jenž je zakončen kontaktem. Jakmile je tubus pevně zasunut a uchycen v rukojeti a kontakt pevně sedí v přípojce, tubus se po aktivaci meče rozsvítí. Samotná rukojeť bez tubusu světlo nevydávám, u neopixelových mečů zastává světelné efekty samotný tubus. Ovšem zvukové efekty zastává opět rukojeť, stejně jako u RGB.

Rozdíl mezi RGB a Neopixelem, můžete vidět v tomto videu:
 

Světelný meč Xenopixel:

Levnější varianta verze Neopixel. Meč má podobné funkce neboť jeho součástí je stejný tubus s kontaktem, jako u jeho dražšího příbuzného. Plný tubus je vyplněný let světly po celé své délce a uzavřen kontaktem jenž zasuneme do rukojeti meče, kde je skrytý další kontakt. Jakmile se tyto kontakty dotýkají, čepel meče se po aktivování rozsvítí. Stejně jako u Neopixelu, tubus reaguje na střet blikáním, ovšem zvuk vychází z rukojeti, která oproti Neopixelu však může svítit i bez tubusu i když znatelně slabším světlem, takže kdyby jste do meče vložily dutý tubus pro RGB, svítil by opravdu slabě. Světlo vychází z žárovky, která se skrývá přímo pod kontaktem uvnitř rukojeti. Pokud sháníte levnější variantu, jenž funguje podobně jako Neopixel, tato verze je správná volba. 

Zdroj: Google, Wookipedia, Amazon, Youtube